kisicie?

Kiszonki są dobre. W smaku, to jedno. Ale nie tylko. Są też dobre dla naszego przewodu pokarmowego, bo zawierają bakterie kwasu mlekowego, a więc są naturalnym probiotykiem, który reguluje nam florę bakteryjną w jelitach. 

Mówiłam Wam kiedyś, że nie znoszę ogórków kiszonych ze sklepu. Najczęściej dlatego, że śmierdzą starą ścierką. Albo dlatego, że są za słone, albo zbyt czosnkowe, albo po prostu niedobre posmakowo. Jedynie te ekologiczne, o których Wam kiedyś wspominałam są pyszne. I oczywiście te z przepisu babci.

Może jest już za późno i ci z Was, którzy mieli ukisić już ukisili, ale jeśli jednak jeszcze nie zdążyliście, lub w ogóle nie zamierzaliście, spróbujcie je ukisić z poniższego przepisu na Ogórki Idealne, babcine. Warto.

Do zakiszenia Ogórków Idealnych, będziecie potrzebować:

- ogórków gruntowych. twardych, jak najmniejszych (ilość zależy od tego ile macie słoików i jak duże te słoiki są); ja tutaj podaję ilości składników na słoik dwulitrowy).

- słoika o objętości 2 litrów, najlepiej nowego, albo starego po ogórkach, porządnie wyparzonego (nie takiego, w którym kiedyś przechowywano coś innego, np. mięso)

- kilka gałązek kopru

- 2 liście dębu (świeże umyte, lub suszone)

- 2 liście czarnej porzeczki

- 2 liście wiśni

- 1 ząbek czosnku

- kawałeczek korzenia chrzanu (mały, jak mały palec)

- 2 płaskie łyżki soli kamiennej niejodowanej (koniecznie) na każdy litr wody (jeśli weźmiecie wrzątek, ogórki małosolne powstaną w 24 h; jeśli weźmiecie zimną wodę - zajmie im to trochę dłużej)

Dno dobrze wyparzonego słoika wyłóżcie liśćmi, czosnkiem i chrzanem. Na to ułożcie pionowo ogórki, które wcześniej dokładnie wyszorowaliście gąbką pod bieżącą wodą. Ogórki trzeba upychać na styk, tak, żeby po zalaniu wodą konstrukcja się trzymała i żeby żaden ogórek nie wypłynął z układanki. Na górę koper. Litrowy słoik służy mi do odmierzania wody. Na każdy litr przypadają 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej. Zalewam ogórki tak, żeby przykryć je wszystkie wodą, ale nie pod samą przykrywkę, bo będą trochę buzować

Można też ogórki kisić w glinianym naczyniu. Takie ogórki wystarczy układać w naczyniu warstwami, przekładając koprem czosnkiem chrzanem i liśćmi, zalać wodą odmierzaną litrowymi słoikami, żeby proporcje soli były dobre, a na koniec przykryć talerzem i docisnąć dokładnie umytym kamieniem, żeby się nie ruszały. 

Kilka dni kiszenia da nam ogórki małosolne, kilka tygodni - kiszone.

To tyle w temacie. Ogórki są naprawdę pyszne. Jeśli skorzystacie z przepisu, dajcie znać jak Wam wyszło.


Czytaj więcej ze strefy kuchni:


strefa kuchniKasiaComment