Wenecja - brud, smród i ubóstwo?

Wenecja wywołała we mnie mieszane uczucia.

Był mróz i jakiś taki specyficzny klimat.

Wenecja wydała mi się smutna. W powietrzu czuć było wilgoć. Wszędzie gnijące mury. Tak jakby woda, od dołu, powoli zjadała to miasto, pochłaniała je niespiesznie. 

Ludzi mnóstwo, mimo że zimna zima. 

Ja jestem typem podróżnika zdecydowanie niemuzealnego. Włóczenie się po wąskich uliczkach i oglądanie ludzi fascynuje mnie dużo bardziej od zaliczania zabytków. 

Ciekawiło mnie, jak i jacy ludzie tam mieszkają. Jak się przemieszczają do pracy, co robią w wolnym czasie. I jak bardzo męczy ich stała obecność miliona turystów.  Co jedzą.

Widziałam wielki ozdobny bogaty kolorowo-złoty pałac przy placu pełnym mew i oswojonych gołębi, które jadły z ręki. 

Obserwowałam kontrast. Kiedy z uliczki napchanej diorami, gucciami, pradami i muzeami sztuki nowoczesnej przechodziłam do innej, na której co chwilę mijałam odrapane drzwi do mieszkania jakiegoś Wenecjanina (czy Wam też słowo Wenecjanin przywodzi na myśl Marsjanina?) i kilkanaście stoisk targowych z przerażającymi, w większości okropnie tandetnymi maskami weneckimi za 10 euro. Jedno za drugim, czwarte za trzecim. Widziałam wielki ekskluzywny sklep z personalizowanymi lodami Magnum. I koparkę na łódce. Widziałam nawet wodnego kuriera DHL.

Wenecja ma niesamowity klimat, który Cię przenika. Jest nim nasycona. To wszystko dlatego, że jest taka jednolita, kanały krzyżują się w nieskończoność, sprawiając, że możesz się przyjemnie zgubić i masz wciąż wrażenie, że "przed chwilą tu byłaś". Przesiąkasz tym klimatem na wskroś. I jakby mnie ktoś zapytał, jaki on jest, ten klimat, powiedziałabym melancholijny. Smutny. Tak jakby coś złego wisiało w powietrzu. 


Zdjęcia są autorstwa mojego lub Pawłowego.

PS. Ostatnio po raz pierwszy ktoś poprosił mnie o umożliwienie wydruku mojego zdjęcia. Pomyślałam, że umożliwię Wam zamówienie wydruku zdjęć, które udostępniam na blogu. Jeśli chcesz zamówić wydruk, napisz do mnie na kontakt@kavodesign.pl

PS 2 Co powiecie na serię wpisów "krótkie historie o miłości"? Będzie dużo zdjęć ludzi z moich sesji foto i krótkie opowieści o LUDZIACH. Chcecie poczytać?

strefa duchaKasia6 Comments